top of page

Debt and legal counselling

We will find out how much you owe and together will come up with the most suitable solution to resolve your situation.

Úvodní VOL (2).png

We will find out to whom your debts are due and will work out a means of resolving them 

We will resolve your other debt-related financial and legal affairs

We set up a repayment schedule with you

We will communicate with authorities and executors on your behalf

We will help you to prepare and file an insolvency proposal

We will help improve your financial literacy

Máte dluhy a chcete je řešit? 

If you have debts and don't know how to deal with them, we are here for you. We will find out how much you owe and will come up with the most suitable way of getting out of debt and starting to live a normal life. From start to finish you will be allocated a debt counsellor to help you deal with your affairs and to communicate with authorities and executors on your behalf. Under legal supervision, your counsellor will help you understand the debts you have and start resolving them. 

 

The Ministry of Justice of the Czech Republic has granted VOLONTÉ CZECH, o.p.s. accreditation for the provision of debt-relief services. For our clients this means drawing up and filing insolvency proposals completely free of charge.

WE HELP

  • people serving prison sentences (including after their release)

  • people with excess debts

  • mothers on maternity/parental leave

  • vulnerable families with children

  • low-skilled or unemployed people

  • disabled people

  • foreigners, etc.

Pokud máte dluhy a nevíte si s nimi rady, jsme tu pro vás. Zjistíme kolik dlužíte a nastavíme pro vás nejvhodnější způsob, jak se z dluhů dostat a začít žít normální život. Po celou dobu budete svoje záležitosti řešit s přiděleným dluhovým poradcem, který za vás bude dále komunikovat s úřady a exekutory. Pod právním dohledem vám pomůže, zorientovat se ve vašich dluzích a začít je řešit. 

 

Ministerstvo spravedlnosti ČR udělilo společnosti VOLONTÉ CZECH, o.p.s. akreditaci pro poskytování služeb v oblasti oddlužení. Pro naše klienty to znamená sepis a podání návrhu k insolvenci zcela zdarma.

Dluhová a právní poradna v Mladé Boleslavi

Pokud máte finanční problémy, nevíte jak svoji situaci řešit a potřebujete pomoc, navštivte naši Dluhovou a právní poradnu. Náš dluhový poradce je připraven, najít pro vás nejvhodnější řešení a pomoci vám, zbavit se dluhů, a to zcela ZDARMA.

 

Veškeré schůzky s dluhových poradcem probíhají individuálně, bez účasti jiných klientů. Přijďte nebo nám zavolejte a objednejte si termín, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Pokud nejste z okolí Mladé Boleslavi, kontaktujte nás - pomáháme po celé ČR.

I had a lot of debts, and didn’t even know how much I owed. Thanks to VOLONTÉ I’ve been insolvent for a year now and can live a normal life again.

– Martin, Sokolov

Excellent communication, super service. They helped me to resolve my debts, which I’m now paying off. I recommend VOLONTÉ!

– Jana, Praha

We’ll help you resolve your debts free of charge!

bottom of page